Report z cesty do Švédska a Dánska

Jana Ševčíková
Dalibor Černocký
Výzkum

Náš tým vyrazil v termínu 14.-19. dubna na zahraniční cestu po veřejných knihovnách, akademických pracovištích a komunitních centrech ve Švédsku a Dánsku. Během cesty jsme stihli uspořádat pár workshopů s místními knihovnami, poznávat problémy a témata místního knihovnictví s lidmi z praxe i z akademie a zúčastnit se několika exkurzí.

Městská knihovna Linköping

První místo, které jsme navštívili, byla městská knihovna v Linköping, pátém největším švédském městě.

V rámci workshopu jsme zaměstnacům knihovny představili naše prototypy (evaluační framework a facilitační scénáře) a nechali je s nimi pracovat ve skupinkách. Navázali jsme společnou focus group, kde jsme reflektovali zkušenost s prototypy, ale také porovnávali situaci českých a švédských knihoven.

Více o knihovně

Knihovna vyniká svou impozantní architekturou. Velmi zajímavý je otevřený a prostupný prostor uvnitř knihovny, který evokuje “tržnici” s knihami.

Linköpingská městská knihovna se skládá z hlavní knihovny, má třináct knihoven a knižní autobus.

Knihovna spolupracuje s místními organizacemi a funguje jako rozcestník pro místní obyvatele. U vstupu knihovny najdeme stánky — kontaktní body městských úřadů.

V knihovně se nachází Digitální kreativní dílna s nahrávacími a fotografickými ateliéry, uživatelé si z dílny mohou vypůjčit různé technologie, např. roboty nebo virtuální realitu.

Městská knihovna Malmö

Další knihovnou na našem seznamu byla městská knihovna v Malmö.

S místními knihovníky jsme se během dvou workshopů věnovali našim prototypům (zážitkový program pro knihovníky a veřejnost, evaluační framework a facilitační scénáře).

Více o knihovně

• Knihovna se skládá ze dvou budov – historické a moderní (Calender of Light).

• V historické, tradičněji členěné, části, najdeme studovny, oddělení pro děti Kanini, Romskou knihovnu, Lärcentrum a Media lab, kde probíhají lekce na rozvoj digitálních kompetencí a kreativity apod. Moc nás zaujalo oddělení pro teenagery Krut, které má k dispozici poradnu, kam se teenageři mohou obrátit při řešení různých životních situací. Moderní budova je naopak rozsáhlým otevřeným prostorem s volným výběrem knih a místy ke čtení a relaxu.

• Knihovna je zapojena do celostátního programu pro dospívající, kdy si během léta na týden mohou vyzkoušet pracovat např. právě jako knihovník. V rámci tohoto projektu knihovna uspořádala exkurze autobusem po vyloučených lokalitách Malmö, kam by se řada mladých jinak nepodívala.

• Knihovna věnuje velké úsilí do pořádání kulturních a komunitních akcí pro minoritní skupiny. Populární akcí je Drag reading, kdy drag queens předčítají pohádky.

University of Copenhagen – Department of Communication

Na kodaňské univerzitě jsme se setkali s akademiky Henrikem Jochumsenem a Casperem Hvenegaard Rasmussenem z GLAM sekce. Předmětem našeho rozhovoru byla společenská odpovědnost knihoven ve vztahu k udržitelnosti a demokracii. Henrik a Casper jsou tvůrci mnoha výzkumů (např. o post-neutralitě knihoven, typech participace v knihovnách), ale i konceptuálních modelů (např. the four spaces of the public library).

Během rozhovoru jsme se dotknuli také problému “únavy z participace” (tzv. participation fatigue), který Henrik a Casper v posledních letech pozorují mezi dánskými veřejnými institucemi, u kterých je zapojení obyvatel do rozhodovacích procesů již ustálenou a očekávanou součástí praxe.

Komunitní centrum Absalon

V Kodani jsme pokračovali návštěvou komunitního centra Absalon, kde se nás ujala jeho zaměstnankyně. Centrum zřízené v budově kostela pořádá každý týden kolem sto aktivit. Aktivity jsou cíleně designovány tak, abych se jich mohl účastnit kdokoliv nezávisle na dovednostech a schopnostech, a zároveň aby účastníky podporovaly v aktivním zapojení do (spolu)tvorby.

Komunitní centrum se řídí jednoduchou filozifií — chce být ”rozšířeným obývákem”, prostorem, které přirozeně zapadá do života a každodenních situací obyvatel třeba tím, že na místě je možné se nasnídat, naobědvat i povečeřet.

Absalon je známý zejména pro komunitní večeře, které se konají každý podvečer. Koordinátoři akce si zakládají na tom, aby příchozí sdíleli stůl s cizími lidmi a byli spolu v dialogu minimálně ohledně toho, kdo donese a naservíruje jídlo.

Gentofte Hovedbibliotek

Nakonec jsme navštívili městskou knihovnu v Gentofte na okraji Kodaně, kde jsme měli příležitost diskutovat s vedoucí knihovny a regionální metodičkou o službách a komunitní roli knihovny. Knihovny v regionu tvoří jeden systém (1 centrální knihovna a 5 poboček). V knihovně kladou velký důraz na komunitní roli, podporu vzdělávání a diverzitu. Nabízí i velkou kolekci e-knih (tvoří až 75% nabídky).

Knihovna pracuje na několika projektech:

• Culture for all – projekt na podporu inkluzivnosti pro místní obyvatele
  • The joy of language and reading – program na podporu čtenářské gramotnosti u teenagerů
  • The citizen in the digital transformation – vzdělávání v digitálních technologiích včetně přednášek na téma AI a jeho vlivu společnost

Knihovna také využívá systém pro analytiku a vizualizaci dat Wemcount (Wemco.group), který sbírá data o návštěvnosti knihovny a je napojen na knihovní systém. Knihovna tak velmi efektivně vyhodnocuje využívanost svých prostor a služeb a s nimi spojené trendy.

Ze zahraničního výjezdu jsme si dovezli spoustu inspirace a impulsů, ale také ujištění, že čeští knihovníci odvádí skvělou práci a se švédskými a dánskými kolegy sdílí mnoho vizí, hodnot a výzev, co stojí za tvorbou přístupné, přátelské a nápomocné knihovny.