Článek ve Čtenáři: „Knihovny a AI: Jak být aktérem změny?“

Natálie Káčová
PI/PM

Už jste si pomocí umělé inteligence (AI) vyrobili plakátek na míru pro další autorské čtení či lekci v knihovně? Nechali na AI, ať za vás sestaví zdvořilou odpověď na email, na který se vám za každou cenu nechce odepisovat? Pohotově s pomocí AI odpověděli na zvídavé dětské dotazy, na které vaše porozumění fyzice, vesmíru a životu nestačí? Nástroje generativní umělé inteligence v posledním roce vstoupily do každodennosti mnoha z nás.

zdroj obrázku: Clarote & AI4Media / Better Images of AI / Labour/Resources / CC-BY 4.0

V únorovém čísle Čtenáře vychází text z projektové dílny o tom, co AI znamená pro budoucnost a společenskou odpovědnost knihoven.

Článek je dostupný pro předplatitele Čtenáře zde. Kromě reflexe a představ o rolích knihovny v budoucnosti obsahuje i několik praktických tipů, které si dovolujeme přiložit níže.

Drobné kroky k AI v knihovnách

• Zmapujte si vlastní dojmy a myšlenky týkající se umělé inteligence. V čem mohou být zaujaté, ať už pozitivně, nebo negativně?
  • Vyzkoušejte si AI nástroje různého zaměření, jako je Chat-GPT, Midjourney, Adobe Firefly, Synthesia, Poe, ChatPDF, Replika,, Muzify.ai, Sudowrite, Plot Factory, Automated Combat.
  • Inspirujte se sdílenými knihovnami a databázemi promptů, jako je např. LearnPrompt.org.
  • Projeďte si vzdělávací materiály od AI dětem a Elements of AI a manuály od Better images of AI a Not My A.I. o tom, jak o AI komunikovat i přemýšlet.
  • Popovídejte si o umělé inteligenci s kolegy, s dětmi a pedagogy, s kreativci, pokladní nebo řidičem autobusu. Co o AI ví? Jak si budoucnost (s AI) představují?
  • Vpašujte umělou inteligenci do vašeho kurzu, kroužku nebo dílny a překvapte návštěvníky. Nebo uspořádejte lekci o AI podle metodiky AI dětem.
  • Ukotvěte se: Co se vám v knihovně daří a dělá vám radost? Co chcete lidem přinášet a umožňovat v kontextu nových technologií? Jak vašim přáním můžete jít či už jdete naproti?